חזרה לדף הבית

קריקטורות & קומיקס

סגור
טוען...
דניאל ווליך - 057-8890118 dvolij17@gmail.com

רכשית חוברת

 

 

 

 

 

לדוגמאות מקייטנות וסדנאות לחצו כאןקומיקס הוא בעצם עלילה מצויירת (מכאן השם בעברית למילה קומיקס: "עלילון") המתארת סיפור. הקומיקס בדר"כ מחולק ל"חלונות" בכל מיני צורות וגדלים המתארים את רצף העלילה.כל חלון כזה מלווה ע"י בועת טקסט (או בשפת הקומיקס "בלון טקסט") המתאר את דבר המשתתפים בעלילה ואף מתארים לפעמים את אפקט הרעש שנוצר מסיטואציות מסויימות כגון: מכת מחץ, צחוק אדיר ונפילה אל תוך תהום מפחיד...


יש אנשים המוצאים דמיון בין קומיקס לקריקטורה. אומנם אלו עולמות חופפים אך לא תמיד זהים במרכיבם וצורתם.


את הקומיקס תוכלו למצוא כמעט בכל מקום, החל בעיתונים, כתבי עת, חוברות קומיקס וכיום אפילו גם באינטרנט. הקומיקס מטפל בנושאים אקטואליים, סיפורי הרפתקאות, מתח, פעולה, מדע בדיוני, פנטזיה וכמובן בדבר העיקרי - גיבורי-על!

הקומיקס יכול להיות קצר וקולע כדוגמת קומיקס המתאר בדיחה קצרה ומצחיקה או כחוברת קומיקס המתארת "פרק" אחד מתוך סיפור ארוך ומתמשך.

את הקומיקס הראשון תוכלו למצוא עוד בתקופת האבן על גבי קירות המערות בהן תיאר האדם הקדמון את תהליך צייד הממוטות ותהליך ליקוט העלים וסוגיהם.

בתקופה יותר מאוחרת, במצרים העתיקה, נהגו המצרים לצייר על קירות הפירמידות ואף על קירות הקברים של המלכים הגדולים, את סיפור חייו של המלך, תיאור עושרו וניצחונותיו בקרבות גדולים.


מאז ועד היום עולם הקומיקס התפתח והשתכלל כמובן כיום תעשיית הקומיקס בארצות הברית מאוד פופולארית ומגלגלת מיליארדי דולרים בשנה. קומיקסים כמו: "סופרמן", "באטמן", "ספיידרמן" ו"וונדר וומן" הפכו לדמויות קאלט בתרבות המערבית ואף זכו לעיבודים קולנועיים וסדרות טלוויזיה. בניו יורק תוכלו למצוא כמעט בכל דוכן חוברות קומיקס לסוגיהן וברוב פינות הרחובות ישנן חנויות קומיקס גדולות, עמוסות בחוברות קומיקס - שחלקן כבר מעלות אבק...


הקומיקס לא רק התפתח בצידו המערבי של כדור הארץ, גם ביפן,למשל, תרבות הקומיקס מאוד מפותחת ונקראת "מאנגה" (פירוש המילה היא "תמונה מגוחכת"). במאנגה, הדמויות בעלות שיער בצבעים שונים, מצויירות עם עיניים גדולות ובתנועות גוף מופרזות ומוגזמות. סדרות קומיקס כמו: "דרגון בול" ו"פוקמון" הפכו להצלחה מסחררת בכל העולם וגררו אחריהן תעשייה שלמה של קלפי משחק, צעצועים וחוברות קומיקס וכמובן העלו את הפופולאריות של יוצרי המאנגה בכל העולם.


אחרי שדיברנו על התפתחות הקומיקס במערב ובמזרח, בואו נתרכז בתרבות הקומיקס בארצנו הקטנה.

בישראל, תרבות הקומיקס לא כ"כ פופולארית ופונה בעיקר לילדים. כולנו מכירים את הקומיקס של אורי פינק "זבנג" שהופיע בדפים האחרונים של העיתון "מעריב לנוער". מאיה היפה, ג'ינג'י החרמן וגל עם הבלורית הארצישראלית הפכו לדמויות מוכרות ואף זכו לסדרת טלוויזיה. גם הברווז של דודו גבע נכנס לתודעה הישראלית לאחרונה בעקבות פסלים שעוצבו על פי דמות הברווז בתל אביב.

קומיקסים נוספים תוכלו למצוא בעיתונות הרווחת- אך לרוב אלו קומיקסים קצרים ולא מתמשכים ובאים כהשלמה לכתבה בהן הם מופיעים או כדעה פוליטית זו או אחרת...


בשנים האחרונות, בעקבות גל "גיבורי-העל" שרקמו בשר ודם בסרטים הוליוודים עתירי תקציב, נפתחו חנויות לקומיקס ברחבי הארץ. לצד זה מתפתחת סצינת קומיקס ע"י יוצרים צעירים שגדלו והושפעו מתרבות הקומיקס המערבית ומוציאים בהפקה עצמית חברות קומיקס.

לי, יש בבית חוברות קומיקס של ספיידרמן (גיבור-העל שאני הכי אוהב) שתורגמו לעברית בשנת 1996. אני זוכר את ההתלהבות שהייתה לי כילד לקרוא חוברת של ספיידרמן בעברית. כבר אז (בשנת 1996) הייתה לי את הסקרנות לחקור את עולם הקומיקס: לצאת ולחפש חוברות קומיקס ברחבי תל אביב. לשמחתי באחד החיפושים מצאתי חוברות קומיקס של "פופאי" בעברית משנות ה-70.

 

החיפושים ואהבה שלי לציור, הובילו אותי להתחיל ליצור חוברות קומיקס ביתיות, להמציא גיבורים עם כוחות על ולאסוף חוברות קומיקס מכל העולם, שלא נדבר על שלל הצעצועים שיש בחדר העבודה שלי של גיבורי-על וסרטים מצויירים.

 דניאל הקריקטוריסט | info@danvol.com | 057-8890118 + מפת האתר | Decor-D.com -בניית אתרים